joy of water

rotační natavování (rotomoulding, rotational molding)

rotační natavování (rotomoulding)

rotomoulding - formy Rotační natavování, rotační tváření, rotační spékání, rotační lití, rotomoulding - to vše jsou názvy které se používají pro naši hlavní technologii.

Princip technologie rotačního natavování je velmi prostý: na vnitřní stěnu formy se postupně natavuje polyetylenový prášek. Předností této technologie je možnost vyrobit dutý odlitek. Kajak takto vyrobený nemá žádné švy - je z jednoho kompaktního kusu!

Abychom dostali kvalitní výrobek s homogenní strukturou, bez vnitřního pnutí a s požadovanou sílou stěny, je potřeba správně zvolit kombinaci mnoha parametrů. Teploty a časy tavení a rychlosti pohybu formy závisí nejen na sobě navzájem, ale také na použitém materiálu, tvaru výrobku a síle jeho stěn.

Rotační natavování z principu vytváří silnější hrany a tenčí plochy. Co je výhodou například u nádrží je však u lodí nevýhodou. K čemu jsou u lodí silnější boky, když namáhanější je bezesporu dno? Proto jsme hledali způsob, jak tento pro výrobu lodí nežádoucí efekt omezit.

Vyvinuli jsme vlastní unikátní technologii a postavili si výrobní zařízení tak, že jsme schopni řídit tloušťku materiálu kdekoli ve formě - takže například dno lodi můžeme vyrobit dokonce až dvakrát silnější než boky a palubu.

Viz též
wikipedia: rotomolding

Naše dlouholeté zkušenosti a zařízení jsou k dispozici pro případnou výrobu vašich produktů - viz průmyslové zakázky


Vstřikování plastů

Při výrobě touto technologií je plast v roztaveném stavu vstřikován do velmi pevné, zpravidla ocelové, formy. Po vystydnutí se forma otevře, výrobek vyjme a cyklus se opakuje. Vyrábíme tak drobné doplňky. Například vypouštěcí šroubky, koncovky a příložky na chyty.


Foam forming

Polyetylenová pěna minicel, používaná na výztuhy kajaků, lze i tvarovat. Technologie, při níž se nahřátá pěna lisuje do formy, se nazývá foamforming nebo thermoforming. Umožňuje nám vyrábět velmi lehké, teplé a nenasákavé sedačky, opěrky či různé výplně.


VF sváření

Některé plasty se, podobně jako voda v mikrovlnné troubě, zahřívají působením střídavého magnetického pole. To se využívá k vysokofrekvenčnímu sváření. Tuto technologii používáme k výrobě vzduchových vaků z PVC folie.
© 2008  Antonín Železný   |   webdesign by j10.cz
cz  |  en  |  de